Viesītes muzejā “Sēlija” vienā no “Mazā Bānīša parka” ekspozīcijām ir apskatāms reti sastopams meža putna izbāzenis – albīna meža pīle jeb albīna mercene (Albine mallard).
Albīnisms ir normālas pigmentācijas trūkums, kas rodas mutācijas rezultātā gēnos un nav ārstējams. Dabā laiku pa laikam izšķiļas putni ar leicismu (daļēju albīnismu) vai albīnismu, tomēr satopami tie ir ļoti reti, jo šādi putni bieži nesasniedz pieauguša putna vecumu. Savvaļā tiem ir grūtāk paslēpties no dabīgiem ienaidniekiem nekā to sugas brāļiem. Šādi putni savā barā nereti tiek atstumti. Putniem raksturīgas baltas krāsas spalvas un sarkanas acis (albīnisma gadījumā) vai traucēta sugai raksturīgā pigmentācija, kad var būt daļēji baltas vai izteikti gaišākas krāsas spalvas (leicisma gadījumā).
Muzejā izstādīto eksponātu ir sarūpējis viesītietis Guntis Baumanis, kurš ir mednieks un mežsargs trešajā paaudzē. Viņa tēvs bija mežsargs Pēteris Baumanis, kuru krievu okupācijas laikā 1947. gadā izsūtīja uz Sibīriju (Latvijā atgriezās 1954. gadā). Gunta Baumaņa vectēvu arī sauca par Pēteri Baumani. Viņš bija mežsargs Sunākstē.
Guntis Baumanis muzejam nodevis vērā ņemamu medību trofeju kolekciju un paša sarakstītu grāmatu “Mednieku stāsti iz dzīves”. Viena no grāmatas nodaļām atklāj stāstu par albīna pīles medību gaitu, kur pats autors putnu nosaucis par Skaisto baltenīti (Baumanis, 44. lpp.).
Izmantotie vēstures avoti: Viesītes muzeja “Sēlija” krājuma priekšmeta apraksta kartīte. Izmantotā literatūra: Baumanis, Guntis. Mednieku stāsti iz dzīves. Jēkabpils : Erante, 2019, 319 lpp. Leucistic And Albino Birds. In: Birds Spoot. (https://www.birdspot.co.uk/identifying-birds/leucistic-and-albino-birds)