2018. gada 4. augustā Viesītē tika atzīmēta Dzelzceļnieku svētku atcere. Šajā gadā tika atzīmēti 102 gadi kopš Viesītes šaursliežu dzelzceļa tīkla izveidošanas un 46. reizi Dzelzceļnieku diena.
Svētku atcere iesākās pie Mazā Bānīša bijušajā vagonu remontdarbnīcu ēkā. Muzikālu priekšnesumu sniedza Viesītes vidusskolas skolnieču trio, ar kurām kopīgi tika nodziedāta arī Elgas Īgenbergas dziesma “Tālē gaist sudraba sliedes”. Šī visā Latvijā pazīstamā melodija Viesītē ir ieguvusi pavisam īpašus vārdus, ļaujot izdziedāt atmiņas tieši par Sēlijas šaursliežu dzelzceļu.
Uz svētku atceri ieradušies bija gan bijušie dzelzceļa depo, gan stacijas darbinieki no Viesītes novada un tālākām Latvijas malām. Tāpat svētku atcerē piedalījās bijušo Mazā Bānīša dzelzceļnieku un draugu kopas dalībnieki, kas ik mēnesi tiekas muzejā “Sēlija” Vēlajās brokastīs. Vērts atgādināt, ka Mazā Bānīša kopa pērn saņēma Latvijas Muzeju biedrības gada balvas “Zelta puteklis” atzinības rakstu “Gada brīvprātīgais 2016” un vēl arvien turpina nesavtīgi palīdzēt muzejam “Sēlija”.
Viesītes šaursliežu dzelzceļa 102. gadadienā muzejs “Sēlija” īpaši sveica bijušos stacijas un depo darbiniekus — Baltijas dzelzceļa strādnieku apgādes nodaļas jeb ORS veikala pārdevēju Rutu Buiķi, dzelzceļa pavadoni Līviju Jaksteviču, dzelzceļa depo grāmatvedi Austru Bērziņu, mašīnistus Daini Bruņenieku, Zigfrīdu Smeķi, Edgaru Vecumnieku un konduktoru Jāni Plānu. Skumjā brīdī domās atbalstījām arī konduktoru Edgaru Adamoviču, no dzīvesbiedres atvadoties.
Mazā Bānīša draugu kopa turpina tikties ikmēneša Vēlajās brokastis, lai dalītos atmiņās par šaursliežu dzelzceļa un Viesītes novada vēsturi. Kā ik gadu, arī šogad muzejs kopas dalībniekiem organizē tematisku ekskursiju. Šajā vasarā 21. augustā dosimies uz Anīkščiem Lietuvā, lai iepazītos ar Lietuvas šaursliežu dzelzceļa vēsturi — apmeklēsim Anīkšču un Troškūnu stacijas muzeju, dosimies braucienā ar šaursliežu vilcienu, bet Panevēžā bijušajiem Viesītes dzelzceļniekiem būs unikāla iespēja ielūkoties vēl joprojām strādājošā šaursliežu dzelzceļa depo darbadienā.
Jānis Dzimtais,
izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciālists