Marta mēneša priekšmets – vāze (3,2023)

Porcelāna vāze “Mīl – nemīl” ar virsglazūras apgleznojumu, izgatavota darbnīcā ‘’Burtnieks’’ Rīgā. Darbnīcā izgatavoja priekšmetus pēc profesionālu mākslinieku metiem no 1929. līdz 1939. gadam. Darbnīca piederēja žurnālistei, izdevējai un sabiedriskai darbiniecei Emīlijai Benjamiņai.

Šīs vāzes dekoram ir izmantota žurnālā “Eross” (1925, maijs) publicētā kompozīcija, kuras autors ir grafiķis Sigismunds Vidbergs (1890—1970).

Darbnīcā “Burtnieks” apgleznoja galvenokārt ārzemēs ražotu baltu porcelānu – vāzes, pelnutraukus, cigarešu traukus, pūdernīcas u.c. Metus izstrādājumu apgleznošanai deva pazīstami mākslinieki, taču lielākā daļu metu nāca no Sigismunda Vidberga. Dmitrijs Abrosimovs bija darbnīcas tehniskais vadītājs, kurš veica arī pašu izstrādājumu apgleznošanu. No 1932. gada to darīja arī Annija Eska.

Sigismunds Vidbergs no 1925.-1928. gadam darbojās porcelāna apgleznošanas darbnīcā ‘’Baltars’’, taču no tās izstājās, jo gatavie izstrādājumi bija dārgi un ieņēmumi nesedza apgleznojamo trauku iegādes izmaksas. Darbnīca “Burtnieks” izbeidza savu darbību, sākoties Otrajam pasaules karam.

Šīs vāzes reprodukcija iekļauta Sigismunda Vidberga darbu albumā “Erotiskās elēģijas”, kas veidots, par pamatu ņemot līdzīga nosaukuma izstāžu ciklu. Šī izstāžu cikla sākotnējās idejas autors ir Latvijas vēstniecības Igaunijā kultūras padomnieks dzejnieks Guntars Godiņš.

 

Izmantotie vēstures avoti:

Viesītes muzeja “Sēlija” priekšmeta apraksta kartīte

Izmantotā literatūra:

Nemiševa Ludmila Darbnīcas “Burtnieks” un “Ripors”, Neputns, 2019, 128 lpp.

Bērziņa Marita Sigismunds Vidbergs, Neputns, 2015, 128 lpp.

Bērziņa Marita Sigismunds Vidbergs – erotiskās elēģijas, Valters un Rapa, 2004, 240 lpp