Pērnā gada nogalē noslēdzās Viesītes muzeja “Sēlija” īstenotais projekts, kura rezultātā muzeja nodaļa Mazā Bānīša parks papildināta ar jaunu eksponātu — 20. gadsimta 30. gadu šaursliežu dzelzceļa darbinieka formas tērpu.
Īstenojot Latvijas Valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2018 projektu „Viesītes šaursliežu dzelzceļa depo kā unikāla Zemgales industriālā kultūras mantojuma popularizēšana un pieejamības uzlabošana”, Mazā Bānīša parka ekspozīcija papildināta ar dzelzceļnieka formu. Projekta kopējās izmaksas sasniedza 1700 eiru.
Projekta ietvaros izgatavota pilna šaursliežu dzelzceļa darbinieka forma. Tā sastāv no biksēm, svārkiem, mēteļa un cepures. Svārkiem un mētelim izšūtas atloku zīmes, kas norāda uz piederību dzelzceļam. Mēteļa un svārku pogas rotā Latvijas mazais ģerbonis. Pie cepures dzeltena metāla kokarde – ozollapu vainagā ietverts mazā valsts ģerboņa attēls. Cepures priekšā nags, virs kura melna siksniņa, kas galos piestiprināta ar divām pogām.
Viesītiete Ārija Jurkevica, kuras vīrs strādāja stacijā, atceras: “Paši dzelzceļnieki bija skaisti, visi bija formā, ar vīrišķīgu skaistu stāju, vienmēr viss kārtībā. Es gāju, atceros, ka mans vīrs ar, pucēja vēl pogas, lai tikai tīrs būtu un izbuktēts un…bet visi tādi bija. Dzelzceļniekiem bija ļoti liela ievērība no visiem, jo tas ir dzelzceļnieks. Un nevarēja iet kaut kā nošļucis, nē!”
Šūšanas darbus veica uzņēmums “Astaro”, kam ir liela pieredze dažādu oficiālo formu darināšanā.. Projekta gaitā apzināti materiāli un fotogrāfijas muzeja “Sēlija”, Ventspils muzeja un Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja krājumā. Lielu atbalstu sniedza Ventspils un Rīgas muzeja kolēģi, kuri jau iepriekš izgatavojuši dažādu dzelzceļa darbinieku formas tērpus un dalījās savā pieredzē.
30. gadu forma papildinās ekspozīcijā jau apskatāmo Padomju laika dzelzceļa darbinieka formu – mēteli un cepuri. Nākotnē plānots izgatavot arī šaursliežu dzelzceļa pavadones tērpu, tādējādi parādot gan sieviešu, gan vīriešu dzelzceļa formas tērpus.
Līdz ar jauno tūrisma sezonu dzelzceļa formas tērps būs apskatāms Mazā Bānīša parkā esošajā vagonu depo ēkā. Viesītes muzeja “Sēlija” nodaļa Mazā Bānīša parks atrodas Viesītē, A. Brodeles ielā 7 bijušajā dzelzceļa depo teritorijā. Tā iepazīstina ar Sēlijas šaursliežu dzelzceļa vēsturi, kas šeit darbojās no 1916. līdz 1972. gadam.