Mazā Bānīša parks

Viesītes pilsēta ir izveidojusies pateicoties šaursliežu dzelzceļa izbūvei, tādēļ izveidots Mazā Bānīša parks, kas atrodas kādreizējā Viesītes depo atrašanās vietā. Mazā Bānīša parks ir atpazīstamākā muzeja nodaļa. Muzeja teritorijā ietilpst Sēlijas māja (Sēlijas kultūrvēsturei veltīta ekspozīcija) un Tūrisma informācijas punkts (kādreizējā dzelzceļa kantora ēka), bijusī Viesītes depo lokomotīvju remontdarbnīca, Amatniecības centrs un Sēlijas šaursliežu dzelzceļa vēstures ekspozīcija (kādreizējā dzelzceļa vagonu remontdarbnīcā).

Šaursliežu dzelzceļu militāro kravu transportēšanai uzbūvēja vācu karaspēks 1915.–1916. gadā, bet pēc Pirmā pasaules kara to pielāgoja pasažieru pārvadāšanai. Muzejā apskatāma tvaika lokomotīve ML – 635, ražota 1918. gadā firmā Schwarzkopff. Apskatāms dienesta vagons Nr. 3637, kas izgatavots 1916. gadā, slēgtais kravas vagons, platforma kokmateriālu pārvadāšanai, trulītis, drezīna, kā arī ekspozīcija par Sēlijas dzelzceļu. Muzeja pārziņā ir 7 vēsturiskās ēkas no stacijas apbūves. Mazā Bānīša parks ir draudzīgs ģimenēm ar bērniem – ir iespēja iejusties dzelzceļnieka tēlā, nofotografēties kopā ar vaska figūru mašīnistu Oskaru un spēlēt interesantas spēles.

Vasaras sezonā atvērta arī „Vasaras istaba Sēlijā”, kur apskatāmi seni sadzīves priekšmeti un darbarīki. Netālu no Mazā Bānīša parka – vēsturiskajā Viesītes stacijas laukumā – atrodas vienīgais Latvijā saglabātais šaursliežu dzelzceļa posms ar ūdenssūkni. Stacijas laukuma tuvumā saglabājušās vēl vairākas ar dzelzcelu saistītas vēsturiskas ēkas – dzelzceļa kravas noliktava, dzelzceļnieku kultūras nams, stacijas bufete “Zaļā varde”, pasažieru stacijas ēka un dzelzceļnieku ambulance.

Ekspozīcijas:

  • Sēlijas māja – Sēlijas kultūrvēsturiskais mantojums, Sēlijas daba
  • Lokomotīvju depo un vagonu depo – šaursliežu dzelzceļa vēsture Sēlijā
  • Vasaras istaba Sēlijā – lauku etnogrāfija
  • Viesītes Amatniecības centrs – amatnieku tirdziņš
  • Viesītes Tūrisma informācijas punkts