Mēneša priekšmets – 4. Jēkabpils Aizsargu pulka svētku afiša (7, 2019)

Aizsargu svētku afišaViesītes muzeja„Sēlija” krājums šogad ir papildināts ar jaunu vēstures liecību, ko dāvinājis novadpētnieks un kolekcionārs Edgars Bindemanis. Krājumā tika nodota afiša par 1938. gada 17. jūlija sarīkojumu “4. Jēkabpils Aizsargu pulka jātnieku diviziona gada svētki un jātnieku pulka orķestra koncerts.

1936. gadā par augstāko aizsargu vadoni pasludināja valsts un ministru prezidents Kārlis Ulmanis. 1937. gadā aizsargu organizācija tika pakļauta sabiedrisko lietu ministram. 1924. gada augustā noteica visu Latvijas aizsargu pulku numerāciju ,par pamatu ņemot karogu iesvētes laiku. Jēkabpils ,toreiz vēl Jaunjelgavas, apriņķa pulka karogu iesvētīja 1923. gada 12.augustā Viesītē.

1924.gadā Jaunjelgavas apriņķis tika pārdēvēts par Jēkabpils apriņķi, par centru nosakot Jēkabpili. Jēkabpils aizsargu pulkam piešķīra 4. numuru un nosauca par 4. Jēkabpils aizsargu puulku. Tajā ietilpa pilsētas nodaļa, kas 1933. gadā pārtapa par Štāba rotu un nodaļas Ābeļos, Biržos, Daudzesē, Dignājā, Elkšņos, Jaunjelgavā, Mazzalvē, Mēmelē, Neretā, Ritē, Salā, Saukā, Secē, Sēlpilī, Sērenē, Slatē, Sunākstē, Vārnavā, Viesītē, Zalvē un Zasā.

Aizsargu organizācijas paspārnē darbojās arī apakšorganizācijas, izveidojot aizsardžu organizāciju sievietēm un jaunsargus jauniešiem.

Aizsargu svētku afiša