Mēneša priekšmets – audējas Vilmas Liepkalnes linu dvielis (4, 2019)

Vilma Liepkalne darbā pie stellēm.
Vilma Liepkalne darbā pie stellēm.

2019. gada pavasarī muzejs “Sēlija” saņēma vērtīgus dāvinājumus no rokdarbu biedrības “Zīles” dalībnieces Vijas Liepkalnes – viņas mātes Vilmas Liepkalnes austos darbus. Viens no tiem – trinītī austs linu dvielis.

Šo dvieli trinīša tehnikā ar balinātiem un nebalinātiem linu diegiem audusi Tautas daiļamata meistare Vilma Liepkalne (1923.-2009.). Dvielis darināts Viesītē 1950. gadā. Tā galos 11 cm platumā ieausta rakstu josla.

Trinīti veido auduma pinums, ko veido ar trim nīšu kārtām un kam raksturīgs diagonāls raksts. Trinīti austi audumi Latvijas teritorijā atrasti jau 3.-4. gadsimtā un šī prasme saglabājusies līdz pat mūsdienām. 19. un 20. gadsimta mijā līdzās praktiskiem mājas audumiem arvien biežāk amatnieki sāka darināt dažādas dekoratīvās tekstilijas – sienas un grīdas segas, spilvenus, aizkarus un dvieļus mājokļa greznošanai. Arī padomju okupācijas laikā latviešu rokdarbu prasme bija augstā līmenī un tas bija viens no veidiem, kā brīvi izpaust savu nacionālo pašapziņu. Rotāti linu dvieļi joprojām saglabāja savu latvisko vērtību, greznojot mājokļus un bieži kļūstot par dāvanu kāzās un citos ģimeņu godos.

Audēja Vilma Liepkalne ar amatniecību iepazinusies jau agrā bērnībā, palīdzot savai mātei ievilkt metus jaunam audeklam. Vēlāk mācījusies Rīgas daiļamatniecības vidusskolā. Strādājusi kombinātā „Māksla”, ražošanas apvienībā „Daiļrade” un daudz audusi savās mājās Viesītē. Audēja darinājusi dvieļus, galdautus, dekoratīvās sedziņas, lakatus un greznus aizkarus..

Audēja piedalījusies dažādās mākslas un amatniecības izstādēs Vieni no meistares austajiem aizkariem apmeklētājus priecēja pat Latvijas PSR Tautas saimniecības sasniegumu izstādē Mežaparkā Rīgā. Pārsvarā darbi tika nodoti tirdzniecībai Rīgā. taču daudzi nonākuši arī Viesītes apkārtnes ļaužu mājās.

 Foto no muzeja “Sēlija” krājuma.