Mēneša priekšmets – barikāžu dalībnieka Agra Jēriņa soma (1, 2022)

Barikāžu dalībnieka Agra Jēriņa soma1991. gada janvārī Rīgā notika Barikādes, kas bija aizsardzības pasākumi 1990. gada 4. maijā atjaunotās Latvijas Republikas neatkarībai. Barikādēs no visas Latvijas piedalījās vairāki desmiti tūkstoši iedzīvotāju, tostarp vairāki simti no Viesītes apkārtnes. Barikāžu mēneša priekšmets no muzeja “Sēlija” krājuma – barikāžu dalībnieka Agra Jēriņa soma, kas ņemta līdzi uz Barikādēm Rīgā.

Soma pēc tipveida dizaina izgatavota 20. gadsimta 60.-70. gados, taču precīzs ražotājs nav zināms. Izgatavota no mākslīgās ādas tumši brūnā krāsā ar rokturiem nešanai rokās un plecu lenci. Tās izmēri 27x34x19 cm (bez rokturiem). Somu ar nepieciešamākajām lietām un pasi uz Rīgu ņēmis līdzi agrofirmas “Daugava” (agrāk PSKP XXV kongresa agrofirma) 5. ražošanas iecirkņa traktorists Agris Jēriņš. Muzejam dāvinājusi viņa sieva Mirdza Jēriņa. Šādas identiskas somas vēsturiskajos foto un kino kadros redzamas daudziem Barikāžu dalībniekiem.

No agrofirmas uz barikādēm brīvprātīgi devās visi šoferi un traktoristi, kas to vēlējās. Izbraukšana notika no laukuma pie Viesītes Kultūras pils. Viesītieši Rīgā dežūrēja diennakti pie radio un Televīzijas centra Zaķusalā (TV torņa) – viena grupa devās mājup, otra uz Rīgu. Agris Jēriņš devies grupā, kuru vedis šoferis Jānis Čačs. Daži palikuši arī 2 un 3 diennaktis, bet vēl citi Rīgā pavadījuši nedēļu. Tāpat atsevišķi viesītieši ar smago tehniku uz Rīgu devās paši. Uz Rīgu devies arī Viesītes tautas deju ansamblis “Augšzeme”, kas pie TV torņa sniedzis 3 koncertus.

Pēc muzeja pieejamās precīzās informācijas, no Viesītes un tuvākās apkārtnes Barikāžu piemiņas zīmes ir saņēmuši 96 dalībnieki, taču apbalvoto noteikti ir vairāk un vēl vairāk ir tādu, kuri apbalvojumu vēl nav saņēmuši vai savu dalību nevar pierādīt. Agrofirmas dalībnieku saraksts gan diemžēl sadedzināts, satraucoties par iespējamām represijām.

Organizētas Barikāžu aizstāvju grupas devās arī no Jēkabpils PMK-12 Eķengrāvē, Saukas arodvidusskolas, padomju saimniecības “Druvas” Rites pagastā, padomju saimniecības “Susēja” Elkšņos un citām vietām.

Vēsturiskos notikumus Rīgā iemūžinājis fotogrāfs Jānis Lācis, kura fotogrāfijas nodotas muzeja krājumā.

Izmantotie vēstures avoti:
Viesītes muzeja "Sēlija" priekšmeta apraksta kartīte.
Mirdzas Jēriņas atmiņas, uzklausītas 2021. gadā.
Jāņa Dimitrijeva atmiņas, uzklausītas 2022. gada 13. janvārī.

Apskatīt visus mēneša priekšmetus