Mēneša priekšmets – Viesītes novada tautas tērps (2, 2016)

                                                   

IMG_1576

2015. gadā, pateicoties projektam “Tērpi no Sēlijas kā muzeja “Sēlija” vizītkarte” (Latvijas Valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2015 finansiālais atbalsts), muzejā skatāms Viesītes novada tautas tērps.

Viesītes novads veidojies no kultūrvēsturiski bagātu Viesītei apkārt esošu pagastu teritorijām – Sauka, Elkšņi, Vārnava un Sunākste. Katram novadam bijuši vairāki tērpu varianti, lai novērstu tautas tērpa pārvēršanu par uniformu, ja visur gatavotu tērpus pilnīgi līdzīgus un tos nepiemērotu savai gaumei. Latvijas Lauksaimniecības kamera 1939. gada izdevumā par tautastērpiem dod šādu padomu: “Pirms mēs ķeramies pie tērpu gatavošanas, vajadzētu vispirms apskatīt savās mājās senās pūra lādes, apjautāties vecākiem māju cilvēkiem un, saskaņā ar norādījumiem, izmantojot vecās mājas rotas un rakstus, gatavot savu īpatnējo tērpu.”

Muzejs piedāvā Viesītes novada goda tērpu, kas gan vēl nav pilnībā nokomplektēts. Skaisto brunču drēbes paraugu savulaik audusi Viesītes Tautas daiļamata meistare Vilma Liepkalne, tas tagad atrodas muzeja krājumā. Josta ir viens no Saukā valkāto jostu variantiem. Krekla raksts nāk no kaimiņu Aknīstes novada puses, bet lakata krāsas ir Sunākstē noskatītas. Kura gan sieviete gribētu viesībās sastapt otru tieši tāda paša tērpa valkātāju? Katra grib būt skaista savā vienīgajā tērpā. Šis tērps varētu  piestāvēt kādai viesītietei.