Mēneša priekšmets – medicīniskā ģipša forma (5, 2022)

Mēneša priekšmets – ģipša forma (5, 2022)

Maija mēneša priekšmets ir ģipša forma bērna ievietošanai pēc mugurkaula traumas operācijas. Šis ar medicīnu saistītais priekšmets ir unikāls Latvijas mērogā, jo ir vienīgais šāda veida priekšmets Latvijas muzejos.

Šāda ģipša forma nodrošina muguras nekustīgumu pēcoperācijas periodā.  Šajā formā pēc operācijas gulējis Jānis, 5 gadus vecs zēns. Bijis ļoti aktīvs bērns. Ap 1945. gadu, lecot pa logu, viņš traumējis mugurkaulu.

Zēnu Otrā pasaules kara laikā no Salaspils koncentrācijas nometnes paņēmusi audzināšanā Alma Ribāka. 1943. gada frontes aizmugures “tīrīšanas” akcijas “Ziemas burvība” laikā sagūstītie bērni pēc nonākšanas Salaspils nometnē bija šķirti no vecākiem. Daudzi nomira, bet aptuveni 1700 bērnu līdz 1943. gada aprīļa vidum bija no nometnes atbrīvoti un izvietoti Rīgas novada pagastu lauku saimniecībās un citās ģimenēs. Zināms, ka kara beigas Latvijā sagaidīja aptuveni 2700 Baltkrievijas un Latgales bērnu, kurus sadalīja pa zemnieku saimniecībām, audžuģimenēm un dažādām bērnu iestādēm.

Domājams, ka šī forma izgatavota Viesītē pēc Otrā pasaules kara. Tās izmēri 57 x 324 x 11 cm. Forma pēc daudziem gadiem atrasta kādas mājas bēniņos, ietīta papīrā un pārsieta ar striķi, lai būtu ērta nešanai. Šāds ģipša veidojums – medicīnas palīglīdzeklis ir retums. Latvijas muzeju krājumos šī forma ir vienīgā.

Mēneša priekšmets – ģipša forma (5, 2022)

Izmantotie vēstures avoti:
Viesītes muzeja "Sēlija" priekšmeta apraksta kartīte.
Konrādija Degro atmiņas, uzklausītas 2022. gadā.
Laikraksts "Latvijas Vēstnesis" Nr. 272/274, 2000. gada 28. jūlijā.

Izmantotie tīmekļa resursi:
Uldis Neiburgs. Salaspils nometne. Vēsture un piemiņa. Publicēts Latvijas Okupācijas muzeja vietnē. Skatīts 2022. gada 13. maijā. Pasaules personu, notikumu un vietu enciklopēdija timenote.info/lv

Apskatīt visus mēneša priekšmetus