Mēneša priekšmets – Jāņa Reguta kabatas pulksteņa lente (1, 2019)

Jāņa Reguta kabatas pulksteņa lente

2018.  gada februārī muzeja krājumu papildināja vairākas vērtīgas kolekcijas, kuras muzejam nodeva bijušais viesītietis Vilnis Reguts. Viens no dāvinātajiem priekšmetiem – viņa audžutēva Jāņa Reguta kabatas pulksteņa lente ar metāla nozīmi.

Audžutēvs Jānis Reguts dienējis Latvijas Bruņoto spēku sastāvā esošajā Latgales artilērijas pulkā. Pie dienesta karavīra formastērpa piederēja arī šāda ādas pulksteņa lente. Lentes vidū pulka nozīme, uz kuras trīs lielie burti “LAP”  un gadskaitlis 1919 – abreviatūra no Latgales Artilērijas pulka un tā formēšanas sākuma gads. Lentes vienā galā āķis piestiprināšanai pie apģērba vai ķēdes, otrā žetons ar gravētu monogrammu – īpašnieka iniciāļi JR.

Jānis Reguts (1920-1974) dzīvojis Viesītē un ilgus gadus strādājis par pastnieku. Bijis liels grāmatu lasītājs un ļoti erudīts cilvēks. Līdz 1945. gadam iegādājies tik daudz grāmatu, ka sācis tās lasīšanai piedāvāt arī publiski. 1949. gadā izveidojis ģimeni un grāmatas piedāvāt publiski pārtraucis.

Latgales Artilērijas pulks bija Latvijas armijas vienība, kuru sāka formēt 1919. gadā īsi pirms Bermontiādes (daļa no Latvijas brīvības cīņām).  Pulka štābu un pārvaldi sāka veidot 1920. gada 2. janvārī un sākotnēji tā daļas novietojās Rēzeknē, Viļakā un Malnavā. Kopš 1921. gada līdz tā pārformēšanai 1940. gada 10 jūlija pulka pastāvīgā mītnes vieta bija Krustpils pilī un apkārtējā muižas centrā. Divdesmit tā pastāvēšanas gados tas aktīvi veicināja Krustpils un Jēkabpils pilsētas sabiedrisko dzīvi, piesaistot arī ļaudis no Sēlijas lauku pagastiem.