Mēneša priekšmets – koka rakstāmpiederumu komplekts (9,2002)

Koka rakstāmpiederumu komplekts atrasts Viesītē, Biržu ielā 26 dzīvojamās mājas bēniņos. Ēku nojauca 90tajos gados, tās sliktā tehniskā stāvokļa dēļ.

Komplekts ir roku darbs un sastāv no paliktņa stikla tintnīcām, pres – papjē un papīra turētāja. Komplekta izgatavotājs nav zināms, taču uzmanību saista ar zīmuli rakstīts veltījums paliktņa otrā pusē: “Par piemiņu no Nerātnes 1948. g. 12.VIII “Upmaļos” …(nesalasāms) pag.” Domājams, to atstājis kāds no daudzajiem šīs mājas iemītniekiem, kas pēc II. Pasaules kara bieži mainījušies.

Rakstāmpiederumu komplekts dekorēts ar ģeometriska raksta joslu un laukumiem. Domāts novietošanai uz galda. Tas radīts laikā, kad lodīšu pildspalvas vēl netika plaši izmantotas (tās Viesītē sāka lietot 50to gadu beigās.) 20. gs. vidū Latvijā joprojām rakstīja ar metālisku spalvu, ko iestiprināja spalvaskātā un pamērcēja tintē. Metāliskās spalvas ir noasinātas zoss spalvas pēcteces. Ar zoss spalvu daudzviet Krievijas impērijā, kurā ietilpa arī mūsdienu Latvijas teritorija, rakstīja līdz pat 19.gs beigām. Rakstīto nosusināja, uzberot smiltis. Līdz ar metāliskās spalvas parādīšanos, rakstīto nosusina ar dzēšlapu, kas iestiprināta press – papjē, jeb press – spiedē.

1948.gadā, ar kuru datēts šis muzeja priekšmets, Viesītē darbojās Viesītes vidusskola un Viesītes 7 klašu pamatskola (tagad muzejs “Paula Stradiņa skola”), kurās arī rakstīja ar tinti un un metāla spalvu. Iespējams, tur mācījās arī Nerātne…

Izmantotie vēstures avoti:
Viesītes muzeja "Sēlija" priekšmeta apraksta kartīte
Mājas grāmata Viesītē, Sarkanarmijas ielā 26
Izmantotie tīmekļa resursi:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas, digitālā periodisko izdevumu bibliotēka www.periodika.lv