Mēneša priekšmets – Latvijas Tautas frontes Viesītes nodaļas Latvijas valsts karogs (11, 2020)

Tautas frontes Viesītes nodaļas Latvijas karogs

Šajā gadā muzejs “Sēlija” atzīmē savas pastāvēšanas 20. gadadienu un kā pirmais priekšmets ar numuru “1” reģistrēts Latvijas Tautas frontes (LTF) Viesītes nodaļas Latvijas valsts karogs, ko muzejam nodevis Roberts Orups. Viesītes muzejs „Sēlija” dibināts 2000. gadā, bet pirmo reizi  akreditēts 2006. gadā. Akreditācija ir muzeju darbības izvērtēšanas process, kura pozitīvā iznākumā var tikt piešķirts valsts atzīta jeb akreditēta muzeja statuss. Šobrīd muzeja darbinieki gatavojas 2021. gada akreditācijai, kas notiks pavasarī. Akreditācija dod iespēju muzeja priekšmetus reģistrēt vienotajā Latvijas muzeju Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā, digitalizējot nacionālās bagātības, kas ir valsts aizsardzībā. Katram krājuma priekšmetam tiek piešķirts tā unikālais numurs priekšmeta reģistrēšanas secībā.

Karogs uzvilkts mastā Viesītes pilsētas centrā, skvērā pie Paula Stradiņa dzimtās mājas piemiņas akmens. Pirmo reizi Latvijas karogs Viesītē plīvojis 1989. gada 26. janvārī. Karogu glabājis un vēlāk muzejam nodevis Roberts Orups, Viesītes vidusskolas skolotājs, apbalvots ar barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi. Kā aktīvs Tautas frontes nodaļas biedrs kļuvis par tās priekšsēdētāju un vadījis Viesītes nodaļu divus termiņus.

Latvijas Tautas fronte bija sabiedriski politiska kustība, kas pastāvēja laikā  no 1988. līdz 1999. gadam. Tās darbība aizsāka Trešo atmodu
jeb Dziesmoto revolūciju. 1988. gada 6. novembrī tika dibināta Viesītes Tautas frontes nodaļa. Tajā bija apvienoti 340 dalībnieki no 15 grupām. Latvijas Tautas frontes Viesītes nodaļas domē ievēlēja 29. deputātus. Par tās vadītājiem bijuši Andris Baldunčiks un Roberts Orups. Nodaļas koordinācijas centrs atradās Viesītes bibliotēkā (Brīvības ielā 1). To vadīja Maiga Turļuka un Mārīte Rulle.

Cēli un zīmīgi, ka Viesītes muzeja “Sēlija” pirmais oficiāli reģistrētais priekšmets ir Latvijas valsts karogs – un tieši tas, kurš tika pacelts pirmoreiz mastā Viesītē pēc daudziem okupācijas gadiem. Nejaušība, bet fakts, ka karoga masts atradās tieši Brīvības ielas pašā sākumā – vietā, kur dzimis pasaulē slavenākais viesītietis profesors Pauls Stradiņš.

Apskatīt visus mēneša priekšmetus