Mēneša priekšmets – Ligitas Caunes glezna “Viesītes mazās ieliņas” (5, 2020)

Šīs maija nedēļas nogalē skaistu dzimšanas dienu svinēs viesītiete, sēliete, māksliniece, interjeriste Ligita Caune (dz. Vecumniece). Jau vairāku gadu garumā māksliniece kopā ar biedrību “Sēlijas palete” organizē mākslas plenērus Sēlijā un vairāki no tiem notikuši tieši Viesītē.

Māksliniece dzimusi Viesītē Alfrēda un Martas Vecumnieku četru bērnu ģimenē kā jaunākais bērns. Beigusi Viesītes vidusskolu (1968). Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju (1975), interjera un iekārtas nodaļu. Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1987. gada. Sēlijas Asociācijas Goda biedre (2005) Biedrības „Sēlijas palete” dibinātāja un direktore (1999). Arkādija Kasinska balvas dibinātāja (2008). Viesītes evaņģ. lut. Brīvības baznīcas altārgleznas „Ticība, cerība, mīlestība” autore (1994), kā arī interjera autore. Māksliniece ir arī Viesītes Goda pilsone.

Sēlijas plenērs norit Sēlijas novadā kopš 1999. gada, kad grupa sēļu (J. Stradiņš, Dž. Skulme. L. Caune, J. Dimitrijevs, A. Baldunčiks, E, Vecumnieks, G. Godiņš u.c.) dibināja biedrību „Sēlijas palete” ar pamatmērķi aktualizēt Sēlijas kultūras vērtību veidošanu un saglabāšanu. Sēlijas glezniecības plenēri notikuši Viesītē (vairākkārt), Aizkrauklē, Secē. Staburagā, Jaunjelgavā, Jēkabpilī, Aiviekstes pagastā u.c.,  popularizējot šo Latvijas novadu, tā skaisto dabu, cilvēkus un notikumus. Tā radušās gleznu kolekcijas vairākās Sēlijas pilsētās. Šī mēneša muzeja priekšmets – glezna – tapusi plenērā Viesītē 2011. gadā.

Ligita Caune strādā eļļas, akrila, akvareļtehnikā un grafikā, izstrādā arī vitrāžu un sienu gleznojumu metus. No 1980. gada regulāri piedalījusies izstādēs Latvijā un ārzemēs. Personālizstādes bijušas Dānijā, Somijā, Itālijā, Austrijā, Krievijā, Lietuvā u.c. Mākslinieces darbi atrodas privātkolekcijās un muzeja fondos. Savās gleznās ataino Latvijas dabas noskaņas gadalaikos, sievietes portretus – dvēseles spoguli. Ligita Caune saka – “Mani gleznojumi patiesībā ir atzīšanās mīlestībā Latvijai, tās skaistajai dabai – mūsu pelēkajām debesīm, Sēlijas pakalniem, Daugavai, miglas pielietām pļavām, jūrai un Latgales ezeriem.”

Svētku nedēļā sveicam mākslinieci, novēlot stipru veselību, mīlestību un iedvesmu! Lai arī turpmākie gadi tikpat skaisti kā maija ziedonis!

Pateicība Ligitai Caunei un viņas ģimenei no Viesītes muzeja “Sēlija” par vērtīgajiem dāvinājumiem, kas papildinājuši muzeja krājumu!

Apskatīt visus mēneša priekšmetus