Mēneša priekšmets – Borovsku ģimenes petrolejas prīmuss (3, 2019)

Petrolejas prīmuss, 1934.Muzeja krājumā nodots glabāšanā Borovsku ģimenei piederošais petrolejas prīmuss PHOEBUS – 1F. Ražots Zviedrijā 1934.gadā.

Prīmuss ir petrolejas pavards, kura deglim petroleju pievada ar gaisa spiedienu, kas radīts slēgtā telpā, izmantojot sūkni. To izgudrojis zviedru mehāniķis Frans Vilhelms Lindkvists 1892. gadā. Tajā pašā gadā viņš kopā ar partneri Johanu Viktoru Svensonu uzsāka pārvietojamo plītiņu ražošanu, dibinot jaunu fabriku Stokholmā “Primus”.  Vēlāk izgudrotājs atvēra arī tāda paša nosaukuma veikalu un uzsāka preču eksportu. Laika gaitā fabrikas nosaukums kļuva par zīmolu un ar to sāka apzīmēt visas pārvietojamās gatavošanas ierīces un āra plītiņas.

Sākotnēji prīmusi tika izmantoti Stokholmas ielu tirdzniecības stendos, taču drīz vien to priekšrocības novērtēja zinātnieki, dodoties dažādās ģeogrāfijas ekspedīcijās. Tieši zinātnieku ekspedīcijas un tūrisma pārgājieni ir kļuvuši par galveno prīmusa izmantošanas veidu. Kā izturīga ierīce, kuru var lietot jebkuros laikapstākļos, tā visā pasaulē ir ieguvusi uzticamu reputāciju.

Muzejam nodoto eksemplāru lietojusi Viesītes šaursliežu dzelzceļa mašīnista Staņislava Borovska ģimene. Prīmuss sastāv no apaļas formas petrolejas tvertnes. Pamatnē virs tās iestiprināta augoša caurule un degļa mezgls. Korpusa virspuses sānu malā apļveida pacēlums, galā vītne un uzskrūvējams vāks – vieta petrolejas uzpildīšanai. Sānos piestiprināta pagriešanas mehānisma kājiņa. Korpusa malā iebūvēts mazs rokas sūknis spiediena regulēšanai. Korpuss piestiprināts pie trim metāla balstiem, kuri apakšējā malā izliekti, bet augšējā ieliekti. Uz balstiem novieto režģi un ēdiena gatavošanas trauku.

Petrolejas prīmuss, 1934.