Mēneša priekšmets – šaursliežu dzelzceļa pasta lāde (3, 2022)

Mēneša priekšmets – šaursliežu dzelzceļa pasta lāde (3, 2022)

Marta mēneša priekšmets – dzelzceļa pasta lāde no Vārnavas. Masīvkoka lāde atrasta bijušā Vārnavas pagasta teritorijā (mūsdienās Viesītes pagasts). Lietota pasta sūtījumu pārvadāšanai lauku platuma dzelzceļa līnijā Daudzeva –Viesīte.

Pasta pārvadājumu attīstība vienmēr bijusi cieši saistīta ar pārvietošanās veidu un satiksmes ceļu attīstību. Kurzemes un Zemgales hercogiste, kuras vēsturiskajā teritorijā šobrīd atrodas Viesītes muzejs “Sēlija”, ierīkoja savu pastu 1685. gadā . Tas galvenokārt bija domāts starptautiskai saziņai, īpaši tirdzniecības vajadzībām. Pasts veica ceļotāju, naudas un vēstuļu pārvadāšanu par samaksu.

1862. gadā jau Krievijas impērijas sastāvā ir sākta pasta sūtījumu vešana, izmantojot dzelzceļu. Taču tikai 19. un 20. gadsimta mijā pasta sūtījumu apjoms būtiski pieauga, jo pasts sāka darboties gan dzelzceļa stacijās, gan atsevišķās pagastu valdēs, gan lauku apvidos pēc muižas īpašnieku ierosinājuma.

No 1920. gada visas pasta iestādes Latvijā bija padotas Pasta – telegrāfa virsvaldei. 1926. gadā Vārnavas pagasta valdē tika atvērta pasta palīga nodaļa ar visām pasta operācijām un sūtījumu pienešanu mājās. Pasta lāde, kurai saglabājusies uzlīme ar 1927. gadu, izmantota sūtījumu (sīkpaku un cita veida nelielu sūtījumu) vešanai. Vēstules šajā laika posmā pārvadāja speciālos pasta maisos. Pasta un bagāžas sūtījumiem izmantoja atsevišķu vagonu, kurā pasta sūtījumus pavadīja šim uzdevumam nozīmēts pasta darbinieks.

Izmantotie vēstures avoti:
Viesītes muzeja "Sēlija" priekšmeta apraksta kartīte;
Iekšlietu Ministrijas Vēstnesis, Nr.69 (10.12.1926);
Dzelzceļu vēstnesis, Oficiālā dala, Nr. 29, (06.08.1927).

Izmantotie tīmekļa resursi:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas, digitālā periodisko izdevumu bibliotēka www.periodika.lv

Apskatīt visus mēneša priekšmetus