Septembris iesākas ar Zinību dienu, atzīmējot jauna mācību gada sākumu. Pirmais rudens mēneša priekšmets no muzeja “Sēlija” krājuma – kombinātā “Somdaris” ražota skolas soma, kas nesta plecos 20. gadsimta vidū Elkšņu pagastā.
Soma ir brūnā krāsā ar atgāžamu vāku un noapaļotām sānu malām. Sānu malas sašūtas ar diegu. Vāka priekšpuses apakšējā malā divas metāla aizdares. Starp tām pa vidu iespiesta ražotāja emblēma un uzraksts SOMDARIS/ Vg.RM/ Rīga. Mugursomas aizmugurē metāla stiprinājums, pie kura piestiprinātas divas ādas plecu lentes. Viena lente somas apakšējā daļā piestiprināta ar metāla sprādzi, otra ar metāla āķi. Soma izgatavota no bieza kartona, kas pārvilkts ar plānu dermatīnu. Sānu malā finiera plāksnes pārvilktas ar dermatīnu. Somas iekšpusē viens nodalījums.
Skolēni šādu somu vispirms uzlika uz viena pleca, pēc tam otram plecam pāri pārlika otru lenti un aizāķēja aiz metāla cilpas. Mugursomā lika burtnīcas, grāmatas, spalvaskātu un arī sviestmaizes. Tinti rakstīšanai izsniedza skolā, bet mācību grāmatas skolā neatstāja – tās nesa mugursomā līdzi. Kopgalds skolās bija par maksu, kādēļ ģimenes pēckara trūcīgajos apstākļos bieži izvēlējās pusdienas dot līdzi no mājām. Dažs mugursomā centās ieņurcīt arī vingrošanas tērpu un kedas. Šādas somas nēsāja skolēni visā Latvijā 20. gadsimta 50. un 60. gados. Vēlāk 60. gadu beigās to vietā stājās ādas portfeļi, ko nesa vienā rokā. Bet vidusskolēni visbiežāk izmantoja ādas mapes, tādējādi cenšoties izskatīties pieaugušāki.
Soma ražota uzņēmumā “Somdaris”. Līdz 1940. gadam Latvijā darbojās uzņēmums “Rozentāls Rīgā – smalkādas un galantērijas preces”. Pēc padomju okupācijas uzņēmumu nacionalizēja, izveidojot ādas galantērijas fabriku “Somdaris”. Sākotnēji uzņēmumā ražoja arī zirglietas un dzensiksnas, futbola un volejbola bumbas, bet kopš 1960. gada pamatā ražoja somas, portfeļus, makus, jostas, ādas cimdus, kā arī ādas grāmatu vākus. Kopš 1945. gada tas turpināja darbu kā ādas galantērijas izstrādājumu kombināts ar četrām filiālēm – divas Rīgā, viena Ērgļos un viena Sabilē. Padomju laikā saražotās produkcijas apjoms sasniedza vairākus tūkstošus vienību dienā, no kurām lielāko daļu eksportēja ārpus Latvijas teritorijas – gan uz citām PSRS valstīm, gan ārzemēm. Pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas uzņēmums pārtapa par Rīgas ādas galantērijas izstrādājumu valsts kombinātu “Somdaris”.
Savulaik zināmo uzņēmumu privatizēja paši darbinieki, vēlāk Rīgā izveidojot arī vairākus līdzīga profila uzņēmumus. Tie darbojas kā nelieli ādas preču ateljē, lielākoties izmantojot roku darbu un produkciju realizējot pārsvarā vietējā Latvijas tirgū. Bet ādas mugursomas skolēniem vairs nav pieprasītāko prodktu topā.
Mugursoma ar vairāku starpnieku palīdzību nodota muzejam, tādēļ diemžēl tās īpašnieks nav zināms. Bet zināms, ka skolnieks dzīvojis Elkšņu apkārtnē un apmeklējis Elkšņu skolu.
Izmantotie vēstures avoti: Laikraksts "Latvijas Vēstnesis" Nr. 26/27, 1998. gada 30. janvārī. Izmantotie tīmekļa resursi: Uzņēmumu datu bāze https://www.lursoft.lv/ Biedrības "Cita Rīga" portāls https://www.citariga.lv/lat/rigas-centrs/rupnieciba/somdaris/