Mēneša priekšmets – Stradiņu dzimtas emblēma (2, 2021)

Stradiņu dzimtas emblema. Muzeja "Sēlija" krājums.

Februārī tiek atzīmēta Viesītes pilsētas dzimšanas diena. 1928. gada 7. februārī Viesītei piešķirts pilsētas statuss. Šajā mēnesī muzeja krājumā tiek izcelts pasaulē slavenākās viesītiešu dzimtas –Stradiņu – emblēma, ko muzejam 2021. gada 25. janvārī nodevis Jānis Dimitrijevs.

Emblēmu veidojis akadēmiķis Jānis Stradiņš (1933–2019) sadarbībā ar mākslinieku Gunāru Cīlīti (1927–2007). Vēlāk šī emblēma bijusi par pamatu dzimtas ģerbonim, kas veidots, rūpīgi ievērojot heraldikas likumus. Emblēma attēlota uz balta fona. Ierāmēta melnā rāmī zem stikla. Rāmja izmēri 28×20 cm.

Emblēmas augšdaļā centrā ozolu zars ar lapām un zīlēm, kas simbolizē Sēliju un Viesīti (Viesītes pilsētas ģerbonī attēlotas zīles). Pret to skatās divi simetriski sudraba strazdi, kas simbolizē Stradiņu uzvārda izcelsmi. Centrā attēloti divi gudrības pilieni zilā un zelta krāsā. Šis lietišķais krāsu salikums izsenis atzīts tieši akadēmiskajā vidē. Pilienus ietver  lente – no priekšas tumši zaļa, no otras puses sudraba krāsā. Augšdaļā uz sudraba fona lielajiem burtiem rakstīts “Stradiņu dzimta”, lentes apakšējā daļā uz zaļa fona ar baltiem burtiem rakstīts latīnu teiciens “Gutta cavat lapidem” (piliens drupina akmeni).  Emblēma zīmēta 1998. gadā, par ko liecina datējums un mākslinieka Gunāra Cīlīša paraksts rāmja labajā apakšējā stūrī.

Emblēmu muzejam 2021. gada 25. janvārī nodevis Jānis Dimitrijevs, ilggadējais Viesītes pilsētas mērs, kurš to reiz saņēmis dāvinājumā no akadēmiķa Jāņa Stradiņa.  Šis viens no 2021. gada pirmajiem jaunieguvumiem muzeja nodaļā “Paula Stradiņa skola” papildinās Stradiņu dzimtas memoriālo ekspozīciju.

Apskatīt visus mēneša priekšmetus