Mēneša priekšmets – Viesītes izpildkomitejas priekšsēdētāja telefons (2, 2022)

Mēneša priekšmets – Viesītes izpildkomitejas priekšsēdētāja telefons (2, 2022)

Februāris ir Viesītes pilsētas dzimšanas dienas mēnesis. Atzīmējot 94. gadadienu kopš pilsētas tiesību piešķiršanas, mēneša priekšmeta godā telefona aparāts, ko savā darba kabinetā lietojis Viesītes pilsētas izpildkomitejas priekšsēdētājs Ivars Vītols  no  1970. līdz 1990. gadam.

Īpaši direktoriem paredzētu telefonu-koncertratoru KD-6 (Директорский телефон-концентратор КД-6) ražoja Ļeņingradas (mūsdienās Sanktpēterburga) telefonu rūpnīca “Krasnaya Zarya” (Красная Заря). Šī  rūpnīca bija nacionalizēta bijusī akciju sabiedrība “L. M. Eriksons un Ko”, ko 1897. gadā Sanktpēterburgā dibināja pasaulē labi pazīstamais telefonu sakaru  ieviesējs Larss Magnus Eriksons.

Telefonus, ko plaši izmantoja vidēja līmeņa iestāžu vadītāji, ražoja 20. gadsimta 60. gados. Ar šādiem saliktiem korpusiem tika ražoti trīs telefonu modeļi. Telefona aparāti KD-6 bija paredzēti tieši iestāžu vadītājiem kā to norāda burts D no vārda “direktors”, bet līdzīgi modeļi  KS-6 tika ražoti sekretāru lietošanai ar apzīmēju S no vārda “sekretārs”. Savukārt modeļus TKMS (vietējā telefona centrāle) varēja izmantot tikai iekšējai iestādes saziņai.

Cipars 6 apzīmē ārējo tālruņa līniju skaitu, kādām var pieslēgties no vienas ierīces. Līnijas bija iespējams savā starpā pārslēgt, neatvienojot iesāktu sarunu citā līnijā, kā arī saslēgt visas kopā vienā konferences zvanā. Pārslēgties uz citu līniju varēja bez numura uzgriešanas, lietojot baltos taustiņus. Šādas iespējas gan bija tikai vietējas nozīmes zvaniem pilsētas vai iestādes mērogā.

Selektīvais daudzkanālu telefona aparāta korpuss izgatavots no bakelīta melnā krāsā. Bakelīts ir sintētiski sveķi, ko bieži izmanto elektroizolējošu izstrādājumu ražošanā. Telefona svars 4 kg, tā izmēri 31,5×19,2×16,2 cm. Abpus ciparnīcai divas lampiņas – zaļā norāda, ka ierīce pieslēgta barošanās blokam, bet sarkanā, ka runātājs šobrīd veic izejošo zvanu vietējam abonentam.

Vidū uz pacēluma mikrotelefons – griežama ciparnīcas ripa un klausules novietne ar divām iespiežamām pogām. Zem ripas seši piespiežami taustiņi. Sānu malās katrā pusē trīs mazāka izmēra piespiežami taustiņi baltā krāsā un katrā pusē viena balta poga. Priekšpusē divi garenas formas plastmasas stikli, zem katra no tiem novietotas 3 lampas.  Izejošā vai ienākošā zvana laikā iedegas signāllampa, norādot, kurā līnijā šobrīd notiek zvans. Zem lampām divi garenas formas metāla ietvari, telefona numuru ievietošanai.

Mēneša priekšmets – Viesītes izpildkomitejas priekšsēdētāja telefons (2, 2022)
Attēls no vēstures foruma “Nazad v SSSR” (Назад в СССР).

Telefona instrukcijā pievienots detaļu apraksts:

   1. Ciparnīca numura uzgriešanai;
   2. Taustiņi “RV”;
   3. Poga ārējam zvanam;
   4. Mikrotelefons;
   5. Abonentu izsaukšanas signāllampas;
   6. Slēdža “P” atiestatīšanas poga;
   7. Slēdzis “P”;
   8. Kontaktslēdzis.
Izmantotie vēstures avoti:
Viesītes muzeja "Sēlija" priekšmeta apraksta kartīte.

Izmantotie tīmekļa resursi:
Privātu senlietu stāsti "Malenkie istorii" (Маленькие истории) https://little-histories.org/2017/03/16/direktorskij-telefon-koncentrator-k/https://novadpetnieciba.saldus.lv/novadnieki/valdemars-ancitis/
Vēstures forums "Nazad v SSSR" (Назад в СССР)
https://back-in-ussr.com/2016/10/staryy-telefon.html

Apskatīt visus mēneša priekšmetus