Oktobra mēneša priekšmets – lukturis (10,2022)

Petrolejas gāzes lukturis PRIMUS 1019 ražots Zviedrijā 1930tajos gados. Piederēja Jānim Ābolam, dzīvojušam A. Brodeles ielā Viesītē.
Luktura pamatnē apaļa niķelēta metāla petrolejas tvertne. Tvertnes sānos iegravēts:“Primus No 1019; trade Primus; Made in Sweden”. Stikla korpusam sānos ieraksts “Jena Suprax Glas schatt&gen trade mark Primus”.

“Primus” ir viens no pazīstamākajiem zīmoliem, kurš mūsdienās piedāvā degļus un kura nosaukums sen kļuvis par apzīmējumu kompaktām ēdiena pagatavošanas ierīcēm. Pēc tām līdzīga principa, jau no pašiem uzņēmuma pirmsākumiem izgatavoja arī lampas.

Petrolejas gāzes lukturī ar rokas gaisa sūkni rada spiedienu, kas iespiež petroleju gāzes nodalījumā. Petrolejas izgarojumi sadeg, sakarsējot gāzes mēteli (īpašu maisveida šķiedru pinumu) un liekot tam kvēlot līdzīgi kā kvēldiegam mums pazīstamajā elektriskajā kvēlspuldzē. Šāda lampa ir aptuveni divreiz spožāka par atklātu liesmu.

Petrolejas un petrolejas gāzes lampas un lukturus izkonkurēja elektriskais apgaismojums, ko Viesītes apkārtnē ierīkoja lauku dzīvojamās mājās 1950-1960tajos gados. Saimniecības darbus tumšajā laikā turpināja veikt, izmantojot petrolejas lukturus. Viesītē izlejamo petroleju vēl 1970 un 1980tajos gados varēja iegādāties pagrabiņā Raiņa ielā 19 (tagad tur uzbūvēts tehnikas veikals).

Izmantotie vēstures avoti:
Viesītes muzeja “Sēlija” priekšmeta apraksta kartīte
Mirdzas Jēriņas un Līvijas Jakstevičas atmiņas, pierakstītas 2022. gadā
Izmantotie tīmekļa resursi:
Vietne seno gaismekļu kolekcionāriem un entuziastiem: classicpressurelamps.com