Starptautiskais glezniecības plenērs “Sēlijas vasara 2018”

No 12. līdz 18. augustam Viesītē notiek Starptautiskais glezniecības plenērs “Sēlijas vasara 2018”, veltīts Viesītes pilsētas jubilejai.

Plenēra noslēgums – Viesītes muzeja “Sēlija” Mazā Bānīša parkā 18. augustā no 11.00 līdz 14.00.  Tikšanās ar māksliniekiem un plenēra laikā tapušo gleznu izstāde ar iespēju nopirkt darbus.

Paula Stradiņa skolas kamīnzālē no 14. augusta skatāmi ARKĀDIJA KASINSKA BALVAS šī gada konkursa skolēnu darbi. BALVAS pasniegšana – plenēra noslēguma dienā – 18. augustā.

Muzeja otrajā stāvā skatāma iepriekšējo glezniecības plenēru darbi izstādē “MAN VIŅA IR VISSKAISTĀKĀ…”- Viesītes ielas un nami mākslinieku darbos. Izstāde veltīta Viesītes 90 gadu jubilejai.

Glezniecības plenēru rīko māksliniece Ligita Caune, biedrības “Sēlijas palete” valdes priekšsēdētāja, un Viesītes novada pašvaldība.

 

Fragments no teksta grāmatai “No Sēlijas pūra…”, apgāds “” Jumava”, 2017.

„Lai veicinātu Latvijas novadu kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanu, fiksētu šodienas dzīves aktualitātes Sēlijas pilsētās un novadā, tā cilvēkus un darbu, kā arī lai atbalstītu latviešu ainavu glezniecību, biedrība „Sēlijas palete” sadarbībā ar Sēlijas novadu pašvaldībām rīko profesionālus glezniecības plenērus „Sēlijas vasara”

Sēlijas plenērs norit Sēlijas novadā kopš 1999, gadā, kad grupa sēļu (J. Stradiņš, Dž. Skulme. L. Caune, J. Dimitrijevs, A. Baldunčiks, E, Vecumnieks, G. Godiņš u.c.) dibināja biedrību „Sēlijas palete” ar pamatmērķi aktualizēt Sēlijas kultūras vērtību veidošanu un saglabāšanu. Kā viens no mērķiem bija arī bijušā mākslas zinātnieka un ilggadēja Viesītes vidusskolas pedagoga Arkādija Kasinska ikgadējās BALVAS izveidošana Viesītes novada skolu talantīgākajiem audzēkņiem. BALVAS fondu veido Sēlijas plenēros tapušo gleznu un zīmējumu klāsts.

Sēlijas glezniecības plenērs apvieno daudzus Latvijā un ārzemēs pazīstamus māksliniekus, kas nu jau daudzu gadu garumā ir palikuši uzticīgi Sēlijai, būdami un pat nebūdami paši sēļi.

Sēlijas glezniecības plenēri notikuši Viesītē (vairākkārt}, Aizkrauklē, Secē. Staburagā, Jaunjelgavā, Jēkabpilī, Aiviekstes pagastā u.c.,  popularizējot šo Latvijas novadu, tā skaisto dabu, cilvēkus un notikumus. Tā radušās gleznu kolekcijas vairākās Sēlijas pilsētās.

Plenēra nobeigumā mākslinieki rīko plašu darbu izstādi ar tapušiem darbiem, un notiek tikšanās ar vietējiem iedzīvotājiem.

Plenēra dalībnieku sastāvs ir 15-20 mākslinieki, plenēra ilgums – viena kalendārā nedēļa. Noslēgumā katrs Sēlijas plenēra dalībnieks organizatoriem un atbalstītājiem dāvina vienu plenērā tapušu gleznu. Tā veidojas gleznu kolekcijas   par Sēlijas novadu.

Sēlijas skaistā daba ir iedvesmas avots jebkuram māksliniekam. Plašie lauki ar ezeru atspulgiem tumšo egļu fonā, pelēku mākoņu debesis pār Daugavas klaidu ir mūžsena gleznošanas tēma un mākslinieki ar prieku un sajūsmu ķeras pie otām un audekla, lai iemūžinātu ar sirdi sadzirdēto un ieraudzīto Sēliju…”

 

Ligita Caune, māksliniece.

 Šovasar glezniecības plenērā piedalās 16 mākslinieki no dažādām vietām Latvijā un no Krievijas. Plenēra dalībnieki:

LAIMA AKMENTIŅA
TAIGA KALVIŠĶE
AIJA ZARIŅA
LIGITA CAUNE
MĀRA DAUGAVIETE
ĒRIKA KUMEROVA
KAIVA POLLARD
JĀNIS JĒKABSONS
DZINTARS ADIENIS
AIVIS PĪZELIS
ALEKSANDRS NEBEREKUTINS
ANDREJS ĢĒRMANIS
JURIS ĢĒRMANIS
ZIEDONIS BĀRBALS
VALĒRIJS DIČKOVSKIS
ANDREJS SEVERETŅIKOVS

 

Par organizatoriskiem jautājumiem lūdzam zvanīt Viesītes muzejam “Sēlija”, tālr. 29116334

Ilma Svilāne, muzeja vadītāja