Viesītes muzejā “Sēlija” trīs dienu garumā aizvadītas Eiropas kultūras mantojuma dienas, kas šogad tika veltītas transportam. Svinīgajā karoga pacelšanas brīdī klāt bija arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvji.
Svētki iesākās ar bijušo dzelzceļa darbinieku un viņu ģimenes locekļu tikšanos 17. septembrī. Dienā, kad visā pasaulē atzīmē Pasaules talkas dienu, bijušie dzelzceļnieki pie šaursliežu dzelzceļa sliedēm iestādīja savu “Laimes koku” – ābeli par piemiņu kādreiz tik nozīmīgajam dzelzceļa mezglam.
Simboliski šajā notikumā satikās vairākas paaudzes, arī Viesītes bērnudārza “Zīlīte” audzēkņiem stādot savus laimes kokus. Šajā dienā vairākas bērnudārza grupas un Viesītes vidusskolas mazākie audzēkņi apmeklēja muzeju, lai uzzinātu, kas ir kultūras pieminekļi un kādēļ tieši Viesītē tiek atzīmētas kultūras mantojuma dienas. Bet tikmēr vecāko pamatskolas klašu skolēni devās orientēšānās spēlē pa pilsētas dzelzceļa vietām, ko sadarbībā ar muzeju izstrādāja biedrība “Izaicini sevi”.
Sestdien, svētku galvenajā dienā Viesīti apmeklēja arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova un valsts inspektore Gunta Skulte. Pēc svinīgās Eiropas kultūras mantojuma dienu karoga pacelšanas, ko godam veica bijušie dzelzceļnieki, Elvīra Mantrova atzina, ka ir patiesi saviļņota par svētku programmu Viesītē: “Patiesībā mums šajā dienā bija citi plāni, bet, iepazīstoties ar atsūtīto programmu, mēs sapratām, ka mums noteikti jābūt Viesītē. Viesīte ir ļoti īpaša vieta – bijušie dzelzceļnieki uztur kultūras mantojumu dzīvu. Lai viņiem laba veselība un spēks turēties kopā!”
Svētku laikā bija unikāla iespēja iepazīties ar projekta “600 mm dzelzceļa tīkls Augšzemes novadā I Pasaules kara laikā – celtniecība, mērķi, ietekme’’. Par dzelzceļa vēsturi stāstīja VAS “Latvijas dzelzceļš” industriālā mantojuma eksperts Toms Altbergs, atklājot līdz šim nebijušus faktus par to, kā ar satelītattēlu palīdzību tiek noskaidrotas kādreizējās sliežu ceļu vietas. Projekta vadītāja Agnese Neija klātesošos informēja, ka darba noslēgumā tiks izdota monogrāfija – vērtīga, zinātniska grāmata par Sēlijas dzelzceļa vēsturi. Šobrīd lielākā daļa pētniecības ir paveikta un norit darbs pie izdevuma sagatavošanas.
Dienas gaitā svētku viesi piedalījās ekskursijās ar gidu, bērnu radošajās darbnīcās, devās ceļā ar elektrobānīti un baudīja Viesītes pūtēju orķestra priekšnesumu. Sevišķi lielu interesi raisīja Jēkabpils pilsētas bibliotēkas sagatavotā izstāde “Jēkabpils–Krustpils tiltam – 80”. Kā atzina izstādes skatītāji, fakti par kādreiz iespaidīgo dzelzceļa tiltu nebija iepriekš dzirdēti.
Svētki noslēdzās 19. septembrī ar pārgājienu “Nākamā stacija Ževaldi”. 15 km ekspedīcijā sadarbībā ar biedrību “Sēlijas laivas” 25 dalībnieki izstaigāja kādreizējos sliežu ceļus Neretas virzienā, kā arī iepazinās ar Mazā Bānīša parka ekspozīciju. Pārgājiens pulcēja dalībniekus no Viesītes, Aknīstes, Gārsenes, Līvāniem, Jēkabpils, Jelgavas un Rīgas. Dalībnieki atzinīgi novērtēja plašo kultūrvēsturisko stāstījumu gājiena pieturas punktos, ko bija sagatavojis muzejs “Sēlija”, un, ļoti iespējams, sadarbība pārgājienu rīkošanā Viesītē ar biedrību tiks turpināta.
Svētkus organizēja Viesītes muzejs “Sēlija” ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes finansiālu atbalstu un sadarbībā ar biedrību “Izaicini sevi” un “Sēlijas laivas”. Paldies rokdarbu biedrībai “Zīle”, kas svētku laikā atvēra amatniecības centra durvis, dodot iespēju ikvienam aplūkot un iegādāties vietējo iedzīvotāju darinājumus.