Viesītē atzīmēta Barikāžu aizstāvju atceres diena

Viesītē atzīmēta Barikāžu aizstāvju atceres dienaAizdedzot ugunskuru pie Viesītes kultūras centra “Sēlija”, 20. janvārī Viesītē tika pieminētas 1991. gada Barikādes. Atmiņu pēcpusdienā pulcējās gan barikāžu dalībnieki, gan tie, kas tolaik aktīvi sekoja satraucošajiem notikumiem mājās pie radio vai televīzijas ziņās.

Klātesošos uzrunāja Jēkabpils novada Viesītes apvienības pārvaldes vadītāja Sanita Lūse, bet atmiņās par notikumiem Rīgā dalījās tālaika aculiecinieki – Andris Baldunčiks, Raisa Vasiļjeva, Ivars Orbidāns, Aija Rancova, Juris Misiņš un citi.

Viesītes vidusskolas direktors, Latvijas tautas frontes  aktīvists Andris Baldunčiks atcerējās, ka arī tolaik bijis auksts un vējains: “Par spīti aukstajam laikam, braukt gribētāju bija daudz. Brauca gan skolotāji, gan vecāko klašu skolēni. Jaunākus bērnus nelaidām, bet gan jau kāds pamatskolēns arī pa kluso tika līdzi.” Direktors novērtēja, ka ieradušies bija arī mūsdienu skolēni un izteica domu, ka būtu vērts apzināt barikāžu dalībniekus, pierakstot viņu tālaika sajūtas un atmiņas.

Kultūras centra “Sēlija” direktore Raisa Vasiļjeva devās uz barikādēm kā dejotāja: “Tolaik Viesītē bija aktīvs jauniešu deju kolektīvs, barikādēs uzstājāmies pat ar trim koncertiem. Tajā brīdī neviens jau nesaprata, cik tas viss ir nopietni. To mēs aptvērām tikai vēlāk, kad mājās pa radio dzirdējām par šaušanu un cilvēku upuriem.”

Barikāžu dalībnieks Juris Misiņš iepazīstināja ar savu dzejoli, ko sarakstījis pa ceļam autobusā. Viņš barikādēs saņēmis gāzmasku, ko pielietot briesmu gadījumā. Par laimi, tā netika izmantota, bet šobrīd nodota muzeja “Sēlija” krājumā. Ikviens kurš izteicās, piemeta savu pagali atmiņu ugunskurā.

Pēcpusdienā pulcējās arī muzeja “Sēlija” un Viesītes bibliotēkas darbinieki, kā arī citi pilsētas iedzīvotāji. Tāpat kā toreiz 1991. gada janvārī, klātesošos cienāja ar karstu tēju.