2022. gada 24. augustā Viesītes muzeja “Sēlija” draugi devās iepazīt Sēlijas austrumus – ekskursijas “Neatklātie Sēlijas austrumi” laikā tika apmeklētas apskates vietas Kalkūnu, Demenes, Silenes, Vecsalienas, Salienas un Kaplavas pagastā. Kopā ar ceļojuma gidu Jāni Dzimto tika izzināta šī Latvijas dienvidaustrumu novada vēsture, kā arī daudznacionālā un daudzkonfesionālā piederība.
Rīta pusē pēc Kalkūnu muižas apskates brauciena dalībnieki viesojās “Raiņa mājā Berķenelē”, kas, lai arī lielā mērā pilda muzeja funkcijas, apzināti ir izvēlējusies nekļūt par valsts akreditētu muzeju. Tā kā personisko priekšmetu no dzejnieka Raiņa jeb Jāņa Pliekšāna ģimenes, kas parasti veido klasiskus memoriālos muzejus, nav saglabājušies, tad ekspozīcijas šeit cenšas parādīt Raiņa bērnības pieredzi un ģimenes biogrāfiju ar stāstiem un atbilstoša laikmeta priekšmetiem. Lielu lomu šīs kultūrvietas darbā ieņem dažādas ekskursiju un muzejpedagoģiskās programmas, mākslas un literārie sarīkojumi, kā arī brīvprātīgo atbalsts. Īpašu skaņu un sajūtu pārdzīvojumu varēja izbaudīt arī brauciena dalībnieki. Vērtīga ikdienas darba pieredze muzeja “Sēlija” kolektīvam.
Demenes pagasta “Kalpakos” tikai 2022. gada vasarā atvērts plēsīgo dzīvnieku zoodārzs “Raptor’s park”, bet šajā īsajā laikā saimnieki jau izveidojuši apskates vietu, kurā var iepazīties ar dažādiem putniem un lielākiem dzīvniekiem – vilkiem, lapsām, pumām, kazām, mežacūkām un citiem.
Pierobežas ciematā Silenē pēc pusdienām dalībnieki devās nelielā pastaigā, aplūkojot gan ciema centrā uzstādīto pagasta ģerboņa simbolu – čemurziežu dižtaureni, gan apskatot vienu no Latvijas lielākajiem koka dievnamiem – Silenes katoļu baznīcu, kurā joprojām ik svētdienu dievkalpojumi notiek poļu valodā.
Viena no krāšņākajām Sēlijas pasaku pilīm – Vecsalienas muižas pils – priecēja ne vien ar grezno arhitektūru, bet arī glīto parku un ziedošām hortenzijām tajā. Pils gide Jūlija Keiviša iepazīstināja ar pils vēsturi un vietējo pagasta iedzīvotāju šodienas iespējām to izmantot kopienas procesiem.
Sēlijas tālāko austrumu pagastu ar Sēlijas vidieni saista divas nozīmīgas personības. Šeit no 1936. līdz 1938. gadam pie māsīcas “Bragišķos” dzīvojis Neretas pusē dzimušais rakstnieks Jānis Jaunsudrabiņš. Bet 1928. gadā Kaplavas pagastā dzimis Arkādijs Kasinskis (1928 – 1991), mākslas vēsturnieks, Viesītes vidusskolas zīmēšanas un rasēšanas skolotājs laikā no 1950. līdz 1975. gadam.
Kaplavas pagastā ceļotāji devās uz visā Latvijā pazīstamo zirgu sētu “Klajumi”, kur ar saimniecības dzīvi vieglā un humora pilnā valodā iepazīstināja saimnieks Viktors Piļščikovs. Bija iespēja dzirdēt pieredzes stāstu par to, kā sākas dzīve tik attālā Latvijas pierobežā un kā šeit aizsākās lauku tūrisma pakalpojumi. Dažs ceļotājs ieskatījās ne tikai plašajā zirgu stallī, bet aizskrēja paraudzīties arī, kā “Klajumos” aug kabači. Saimnieks uzsvēra, ka šī ir atvērta saimniecība – gan vistas klaiņo brīvi pa dārzu, gan apmeklētājiem ļauts staigāt jebkur.
Pilnīgi neplānoti brauciena noslēgumā izdevās nokļūt Annas Bohānes dāliju kolekciju dārzā Salienas pagastā. Lai arī šī bija saimnieces pirmā ekskursantu grupa dzīvē un liels bija viņas apmulsums par negaidīto pieteikumu, daudzi viesītieši no sirds izbaudīja tieši tobrīd ziedošo skaistumu. Kā izrādījās, vairāki brauciena dalībnieki paši aizraujas ar dažādu dāliju šķirņu kolekcionēšanu, tādēļ kopīga valoda tika atrasta ātri. Divos laukos, ko saimnieci ik gadu stāda un norok viena pati ar lāpstu, zied ap 110 dažādu šķirņu dālijas. Krāšņs noslēgums šī gada muzeja ekskursijai!
Paldies par dalību un zinātkāri izpētīt mūsu vēsturisko zemi Sēliju ikvienam ekskursijas dalībniekam! Cerēsim, ka šī ilggadējā muzeja “Sēlija” tradīcija doties kopīgos braucienos turpināsies un tiksimies piedzīvojumos arī 2023. gadā!